זו הסיבה שבגללה את חייבת לפנות לעצמך "זמן אמא"

באנגלית קוראים לזה – Self Care, בעברית עוד אין לזמן הזה כינוי רווח, אבל דבר אחד בטוח: את זקוקה לו, גם אם את חושבת שלא. מיכל אברמוביץ למדה על בשרה למה זה כל כך חשוב, וקיבלה טיפים ממי שהכניסה לשפה העברית את המונח "זמן אמא", לירון גור שטייגמן.

מתי בפעם האחרונה האזנת להנחיות הטיסה שהעבירו הדיילים והדיילות, לפני ההמראה? אחת ההנחיות שימושית לא רק עבור המראות, אלא גם לחיים עצמם, אז כדאי שתאזיני היטב:

משל מסיכת החמצן

במקרה של תקלה, כשיש צורך בחמצן, דאגי למסיכת חמצן לעצמך, לפני שאת מעניקה אחת לתינוק או לילדה שלך. את קוראת נכון. במקרה הזה, באופן פורמלי, ההורים במקום הראשון. יש גם הסבר להחלטה: את זקוקה לחמצן על מנת לתפקד ולדאוג לילדים שלך והבחירה הזו חיונית עבורכם, בעת חירום.

נחיתה מהטיסה למציאות שלנו: זמן הוא אחד מהמצרכים הנדירים ביותר עבור אמהות טריות (גם עבור אבות, אבל הפעם בחרנו להתמקד באמהות). בין טיפול בתינוק או בפעוט, כביסות, סידורים, עבודה והחיים עצמם – למי יש זמן לשבת ללגום קפה בנחת או אפילו "להגזים" ולקבוע בוקר בספא?

"זה נחמד, אבל לא בשבילי"

כשרק הפכתי לאמא, כבר הכרתי היטב את משל החמצן ושמעתי על הצורך לפנות "זמן לעצמך" אבל הייתי משוכנעת שזה "לא בשבילי". זה לאימהות עם הילדים הגדולים, עם התקציב האדיר לבייביסיטר, עם הלו"ז המתוקתק והאג'נדה הברורה. אני אמא עייפה, מה בכלל אעשה ב"זמן לעצמי", כשכל מה שאני רוצה זה לישון?!

אז סבלתי בשקט, שפטתי (בלב) את האמהות שמבלות המון זמן עם עצמן ונעזרות בסבים ובשירותי בייביסיטינג ו"סחבתי", לפחות עד שגיליתי הפתעה (משמחת), כשמלאה לתינוקת שלי שנה – אני שוב בהיריון.

רק ההבנה שיצרף אלינו למשפחה תינוק חדש הצליחה "להפיל לי את האסימון" – כבר דמיינתי את הלילות במחלקת היולדות והשינוי שצפוי בחיים של כולנו, והבנתי שאני לא יכולה להיות תמיד שם עבור הקטנטנה שלי, ומפה הדרך "לשחרר" היתה קצרה וקלה. היום אני לא מתביישת לספר שיש לי בסטנד ביי לא פחות מ-3 בייביסיטריות, שלשתות קפה בשקט זו מבחינתי זכות בסיס ראשונה במעלה ואני כבר מבינה: לא מחלקים מדליות לאף אמא ש"הקריבה את עצמה".

האמא של "זמן אמא" חושפת – "כשאת במיטבך, כל הבית במיטבו"

זה היה באחד מהאוגוסטים הלוהטים והמייאשים – אלו שנראה שלעולם לא יסתיימו ויפנו את המקום לספטמבר, לירון גור שטייגמן הגיעה להרצות בחיפה, ושמעתי בתוכי קריאה לבוא ולהאזין לה.

אז מי זו לירון? לפני שהיא חשפה אותי (ועוד עשרות אלפי אמהות) למונח "זמן אמא", היא אמא בעצמה – לרומי, עומר ושי-לי ונשואה לניר.

לירון החלה את הדרך העסקית שלה לפני שהפכה לאם – בתור מאמנת לאיכות חיים שהובילה את התחום ברשת מכוני הכושר "הולמס פלייס"; "אימנתי אנשים בכל הגילאים במשך מעל שנתיים. אחת התגליות המשמעותיות שלי הן שאם לא טוב לנו באחד מתחומי החיים- לא טוב לנו נקודה. ובשביל לשנות את המקום הלא טוב אנחנו צריכים להבין קודם כל מה לא טוב לנו" היא מספרת.

לירון גור שטייגמן

העובדה שאת מאמנת הכינה אותך לאימהות?

"אחרי הלידה הראשונה שלי מצאתי את עצמי לבד עם תינוקת שלא הפסיקה לבכות, בלי זמן להתקלח או לאכול, עייפה, כאובה והורמונלית. מאישה שמחה ומאושרת הפכתי לאישה ממורמרת וכעוסה שלא הכרתי. הבנתי שלא טוב לי באימהות ושאני חייבת לעשות משהו".

איך מצאת את הדרך החוצה?

"התחלתי לחשוב איך אני עושה את זה אחרת, עבדתי, למדתי וחקרתי את האימהות שלי, כתבתי על הדברים הטובים באימהות אבל גם על הדברים הפחות טובים, על הכלים בכיור, על הכביסות, על רגשות האשם, על הכעס, על הצעקות, על העייפות, כתבתי על האימהות שלי וזו היתה דרך להגיע לעוד אלפי אימהות, הן הגיעו לאימונים, להרצאות ולסדנאות שלי, אבל בדרך הזו גם הצלחתי להבין שאם אני רוצה שיהיה לי טוב, אני חייבת לדאוג לעצמי".

אז לירון למדה לדאוג לעצמה, ותוך כדי פיתחה שיטה בשם #זמןאמא שמאפשרת לה ללמד אימהות להכיר את עצמן מחדש בתוך האימהות, "אני מלמדת אותן לשים את עצמן במקום הראשון ולהנות מהדרך". היא מסכמת.

לפני שאת קוראת וחושבת לעצמך שאולי "זמן אמא" הוא המצאה נחמדה לאמהות שיכולות "להרשות לעצמן", אני מזמינה אותך להכיר את הסיפור של לירון קצת יותר מקרוב, הסיפור שלה ושל בנה השני, עומר, ליתר דיוק. הוא נולד בשנת 2012 ושינה את חיי המשפחה; "עומר הוא מתנה משלב ההריון וההמתנה ללידה וכלה בלידה מאתגרת בקיסרי חירום. הוא הביא איתו הביתה המון שמחת חיים ואהבה והוא גם הביא איתו עוד הרבה מתנות אחרות". היא מספרת באופטימיות האופיינית לה.

המציאות היא כזו: בנה, עומר, נולד עם תסמונת נדירה, שבה חולים אך ורק 40 ילדים בכל העולם, נכון לרגע האבחנה שלו וחלק מהתסמונת הזו היא אפילפסיה קשה ובלתי ניתנת לאיזון.

קשה לדמיין אמא צעירה לשניים מקבלת כזו בשורה – איך התמודדת?

"את האבחנה הזו קיבלנו כשעומר היה מאושפז בטיפול נמרץ וברגע הראשון חרב עלינו עולמינו. במשך כל שנותיו היינו במלחמת הישרדות – תרופות, פרכוסים, אשפוזים, מלחמות בירוקרטיות ועוד.

כשהבנתי שאין מי שילווה אותנו במסע הרגשי המטורף הזה , החלטתי לעשות מעשה ולהקים בעצמי קבוצה כזו. אז הקמתי בהתנדבות, באהבה ובשליחות ענקית את קבוצת 'הורים מיוחדים לילדים מיוחדים- אפילפסיה' בפייסבוק. הקמתי בית וירטואלי להורים מיוחדים כמוני ואין גאה ממני בבית הזה".

היום לירון מלווה אלפי אימהות לילדים עם צרכים מיוחדים, במקביל ל"אמהות רגילות" ואימהות עצמאיות.

אז כשאמהות אומרות לך שאצלן, "המצב מאתגר", את יכולה לספר שאתגרים לא זרים לך

"המהות היא כזו – בכל נסיבות חיים אמא יכולה לדאוג לעצמה, זה צריך להיות בראש סדרי העדיפויות שלנו".

אז כן, היא מתמודדת עם אתגרים לא פשוטים, ובכל זאת מתעקשת – לאמא מגיע להיות במקום הראשון; "המטרה והחלום שלי– להגיע לכל אמא בישראל ולספר לה שאם לה טוב לכולם מסביבה טוב". לירון אומרת ואני מהנהנת ומזכירה – המשאית של המדליות, היא לא מגיעה.

לירון מסכמת: "עומר לימד אותנו לחיות את הרגע ואני חיה את המוטו 'שאם עכשיו טוב הכל טוב'. מה יהיה עוד רגע אף אחד לא יודע. אצלנו זה בהקצנה. לכן אמהות יקרות, עכשיו טוב לכן? אם כן תהנו מהרגע, ואם לא, תעשו שיהיה לכן טוב".

מיכל אברמוביץ היא אמא לשתיים, כותבת תוכן ועוזרת לאנשים להשמיע את הקול שלהם.

1 מחשבה על “זו הסיבה שבגללה את חייבת לפנות לעצמך "זמן אמא"”

  1. לירוני המהממת, אין ספק שרבים מהכלים שלמדתי אצלך עזרו ועוזרים לעבור תקופות קשות.
    את מעוררת השראה.
    ומיכל, תודה שבחרת להשמיע את הקול האופטימי של לירון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תוכן עניינים

נעים להכיר

אני ליאור, יצרנית מנשאים, אמא לשלושה, פילוסופית וחובבת ספרי בישול. מוזמנים להיכנס, יש קצת כביסה על הספה אבל גם מספיק מקום לשבת רגע עם קפה ולנוח.

רוצים לקבל עדכונים מ-alby ? מבטיחה לא להספים, אך לפעמים יהיו גם מבצעים ממש שווים.

אולי יעניין אותך גםicon_alby_heart_light

אז מה כל כך מיוחד במנשא לופיקס? הנה חלק מהמאפיינים שהופכים את מנשא לופיקס למנשא אידיאלי להורים צעירים.
ענת סרי חולקת טיפים ועקרונות איך להפוך את שיחות הוידאו עם הסבים והמשפחה למשמעותיות ומהנות.
למה ללכת לקורס הכנה ללידה וחמישה טיפים איך לבחור קורס שיתאים לך ויעזור לך בלידה ואחריה.
גלילה למעלה